Tyto zásady jsou důležité pro efektivní svalové protažení.
- Před cvičením svaly dostatečně zahřejeme.
- Pro cvičení je vhodné teplé prostředí.
- Zvolíme volné oblečení, které nebrání v pohybu.
- Při cvičení se nedotýkáme protahovaného svalu a zvolíme takovou polohu, aby protahovaný sval nebyl v kontaktu s podložkou, neboť jakýmkoliv dotykem dochází k nežádoucí aktivaci svalu.
- Začínáme od nejjednodušších poloh. Tělo je pevně stabilizováno a protahovaná část je zcela uvolněná. Postupně zvišujeme obtížnost cviků.
- Z výchozí polohy přejdeme pomalu vědomě do polohy, ve které cítíme napětí. V této fázi vydržíme kolem 30 sekund. Stejně pomalu a vědomě se vrátíme do výchozí polohy.
- Cvičení provádíme pomalu vedenými pohyby a s plným vědomím. Soustředíme se na oblast, ve které chceme dosáhnout účinku protažení.
- Vždy cvičíme do pocitu mírného tahu a příjemného napětí. Nikdy by neměl nastat pocit bolesti.
- Využíváme reflexních mechanismů - při aktivaci nádech a pohled očí vzhůru, při inhibici výdech a pohled očí dolů. Dosáhneme tak většího účinku protažení.
- V průběhu cvičení stále volně dýcháme (nosem), nezadržujeme dech. S výdechem vždy prohloubíme protažení, zvětšíme rozsah pohybu a zároveň uvolníme napětí ve svalech. Při výdrži prodýcháme staženou oblast.
- Aby cvičení mělo nějaký ůčinek, musíme cvičit pravidelně a najít si ke cvičení pozitivní vztah.
- Násilné protahování může poškodit jak klouby, tak poranit svaly, poroto vždy cvičíme s ohledem na vlastní dispozice.
Důležité upozornění:
Cvičte prvidelně, neboť veškeré cvičení má svůj účinek, ale nic není trvalé. Nikdy není pozdě se cvičením začít a vždy si můžete najít chvilku času pro sebe. Proto se pokuste vyhradit si denně alespoň pár minut na strečink, třeba hned ráno po probuzení jako povzbuzující přípravu na nadcházející den, a večer jako příjemné uvolnění napětí po namáhavém dni.